Studzionki - przysiółek Ochotnicy Górnej położony w Paśmie Lubania w Gorcach, położony na wysokości 880-930 m n.p.m.. Nazwa pochodzi od gwarowego określenia źródła. Dojazd drogą asfaltową z Ochotnicy Górnej (droga bardzo stroma, długość 1800 m, różnica wysokości 260 m, średnie nachylenie prawie 15%). Najbliższy przystanek PKS w Ochotnicy Górnej-Ustrzyku.

Studzionki znajdują się na wielkiej polanie na grzbiecie Pasma Lubania. Otwiera się stąd ciekawy widok na Tatry, Pieniny Spiskie i Podhale. Można podziwiać także masyw Gorca oraz szczyty Beskidu Wyspowego.

      Ogółem na Studzionkach znajduje się 11 domów, w większości drewnianych i utrzymanych w lokalnym gorczańskim stylu. Cztery z nich to gospodarstwa zamieszkane przez wielopokoleniowe rodziny gorczańskich górali.
      Na Studzionkach znajduje się prywatny skansen etnograficzny, w skład którego wchodzi dom-muzeum, drewniana góralska kaplica oraz kuźnia. Dom, utrzymany w stylu lat 20. XX wieku, zawiera kolekcję góralskich przedmiotów codziennego użytku, pochodzących w znacznej mierze z terenu Ochotnicy Górnej. Kaplica nawiązuje do gotyckich kościołów pradoliny Dunajca a część jej wyposażenia pochodzi ze starego, rozebranego w 2003 roku, starego kościoła w Ochotnicy Górnej. Z kolei przeniesiona w 2008 roku z Ochotnicy Górnej - Jaszczego kuźnia zachowała pełne, oryginalne wyposażenie kowalskie. Skansen można zwiedzać za zgodą właścicieli.
      W czasie II wojny światowej miał tutaj jedną ze swych kwater oddział partyzancki kapitana Juliana Zapały ps. "Lampart", później włączony do 1 PSP Armii Krajowej. Kwatera mieściła się w gospodarstwie państwa Plewów, obecnie nieistniejącego (spłonęło w latach 90. XX wieku po uderzeniu pioruna kulistego).

Szlaki turystyki pieszej - Czerwony Główny Szlak Beskidzki, odcinek z Przełęczy Knurowskiej, przez Bukowinkę, Kotelnicę i Runek na Lubań.
Czas przejścia z Przełęczy Knurowskiej na Studzionki 50 min, (powrót 40 min)
Czas przejścia ze Studzionek na Lubań 3 h,  (powrót 2:25 h)

WIĘCEJ O STUDZIONKACH
I OCHOTNICY GÓRNEJ NA STRONIE INTERNETOWEJ PRYWATNEGO SKANSENU NA STUDZIONKACH

www.skansn-studzionki.pl
Trochę o Studzionkach
Polecamy artykuł z Tygodnika Podhalańskiego pt. "U Pana Boga pod chmurką", opisujący życie na Studzionkach oraz Rodzinę Kapłaniaków (Rodzice Lucyny - "gaździny" z domu nad smrekami).

A tutaj inny, bardzo ciekawy artykuł o Studzionkach z serii ''Przysiolki w górach, czyli o tym co małe i piękne" na stronie "Subiektywny przewodnik po górach"
Wydarzenia na Studzionkach
I Spotkanie na Szlaku Twórców Ludowych Łuku Polskich Karpat
(1 maja 2012 r. Ochotnica Górna - Studzionki)
galeria na www Porozumienie Karpackie,
artykół na www.watra.pl,
film na YouTube
plakat
 
C 2012 Dom nad Smrekami